CZIBLESI TÜNDÉR KERT
Szerkesztő: Éva Ilona /Evvalena di Reirossi
Ki ne ismerné a hóvonalt verő Cziblest, hazánk északkeleti határán, gyalog fenyő bokrokban vesző fenyveseivel? Minden ismeri; de annál kevesebben tapodták csúcsát, s gyönyörködtek a természet e tündér kertjében.
Ki e csúcson, majd 6000 láb magosan a tenger felett, a medvevadászat gyönyöreit kipihenni itt egy napot töltött, látta itt feljőni a napot; látta a ködtengert lábai alatt; majd a köd elszálván, látta Máramaros felől előállni a délibábot, városokat, folyókat, tündér kerteket mutatva fel ködfátyol képekben, s látta lábai alatt czikázni a nyári meleg által felböszitett villámokat: csak az foghatja meg hogyan lakhattak itt tündérek, hogyan maradhatott itt egy kert maradványa, mit a nép maig varázslók, tündérek kertének (gregyina vrezsitorilornak) nevez.
Itt a vulkáni torlatok között, pár száz lépésnyi sima tér zöldell, mi egresfa, veresszőlő, izlandi moh és édes-gyökér bokrozatokkal s a legpompásabb mezei virágokkal van tarkázva; mintha valaki kertté alakitotta volna.
Szeptemberben, midőn e virágok nyilása bekövetkezik, a legmeglepőbb látvány terül szemeink előtt.
Ki rendezte e tündér szép kertet, természet vagy emberi kéz: senki se képes megmondani. Csak a rege beszél már felőle: tündéreknek tulajdonitja, e tündért Cziblesnek, az irástudók Cibelenek nevezik, s azon hiedelemben élnek, hogy Róma itteni birtoklásával Cibele a mythologia e szép istenasszonya egyik még szebb papnéja vonult ide, ki a vad természet magányában e csoda kertet alkotá magának.
Bár mint legyen Cibles neve Phrygea Cybelus nevü hegyére emlékeztet, azon hegyre, melyre Cybelet apja az ottani király, mert nem fia született, kitette volt, hol oroszlányok szoptaták, mig a pásztorok feltalálták.
Egyébiránt Fejérvár mellett is van egy hegy, - Bilak - melyen az orvos-fűvek oly buján teremnek, hogy a néprege azok oda ültetését valamely herczegnőnek tulajdonitja, az ősidőből.
Ha jól emlékszem így beszélte el egykor a vadászat nagy kedvelője, a minden hazai szépnek és jónak meleg-keblü terjesztője mlg. Ujfalvi Sándor úr.
/Kőváry László: Száz történelmi rege, részlet
Cibles, Cibeles, Tibles...
Tündérképző
* * *
|